Lviv Hakkında Her Şey (Ukrayna)

      Yorum yok Lviv Hakkında Her Şey (Ukrayna)

lviv

Lviv Hakkında

Ukrayna dilinde “lion” anlamına gelen aslanlar şehri, Unesco Dünya Mirasları Listesinde kendine yer bulmuştur. Hürrem Sultan’ın da doğduğu bu şehir Ukrayna’nın Kiev’den sonraki en büyük şehri olma özelliğini taşıyor. Ukrayna’nın kültür başkenti olarak da bilinen Lviv, 2. Dünya Savaşı sıralarında Polanya’lıların  yaşadığı bir şehirken, savaş bittikten sonra yavaş yavaş Batı Polonya’ya doğru kaydırılmasıyla Ukrayna sınırları içerisine katılmıştır.

Bu şehir hakkında bilinen en yanlış bilgi ise nufusunun %85’ini kadınların oluşturduğu bilgisidir. Eğer buraya sırf duyduğunuz bu yanlış bilgi sebebiyle gitmek istiyorsanız en kısa zamanda vazgeçin çünkü umduğunuzu orada bulamayacaksınız 🙂

Fiyatlar

Ülkenin para birimi Grivna olarak geçiyor. Şuan için 1 Dolar 27 Grivna ve 1 Türk Lirası 7 Grivna civarında seyrediyor. Bu rakamlar sizi çok fazla yanıltmasın çünkü Türk Lirası bazında Grivnanın pek değeri yok. Ama 1000 Lira gibi bir parayla konaklama dahi

l 2 hafta çok rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz. Buranın turistler için en avantajlı yönlerinden biriside yeme-içme fiyatlarının gayet uygun olmasıdır. Günlük 15 Liraya sabah kahvaltısını yapıp öğlen ve akşam yemeğini yiyebilirsiniz. Gece hayatına düşkünseniz günlük en fazla 50 Lira harcayarak yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Ulaşım

Şehre ulaşım için genellikle uçak yolculuğunu tercih ediyoruz. Uçak yolculuğunda direkt olarak Lviv şehrine ya da Kiev aktarmalı Lviv şehrine iniş yapmamız mümkün. Bilet fiyatları ortalama olarak gidiş-dönüş 500 TL civarındayken bazı dönemlerde 300-350 Liraya bilet bulma imkanınız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir