Oyun Bağımlılığı Tedavisi

      Yorum yok Oyun Bağımlılığı Tedavisi

OYUN BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ

Oyun bağımlılığı tedavisi isimli yazımızı dikkatlice okuyarak ve verilen tavsiyelere harfiyen uymaya çalışarak çocuklarını bu illetten kurtarabilirsiniz. Her şeyden önce bunun psikolojik bir sürek olduğunu unutmamanız gerekiyor. En önemlisi iletişim kurabilmektir. Etkili iletişim kurma teknikleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Oyun Bağımlılığı Nedir?

Oyun bağımlılığı ve İnternet bağımlılığı, gençleri , çocukları hatta yetişkinleri bile ekran başına kitlenerek, saatlerce sabit kalmalarına sebep olmaktadır. Bu sabit kalmalar ve radyasyon ile iç içe olmanın bir çok olumsuz yanı vardır. Kişi bir çok hastalığa oyun bağımlılığı ile yakalanmıştır. Hatta öyle internet oyunları var ki yalnızca bağımlı yapmakla kalmıyor maalesef inşaların hayatlarını kaybetmelerine mal oluyor. Mavi balina adı altında kurulmuş olan internet oyunu sadece Türkiye de 143 kişinin intihar etmesine sebep olmuştur. Uzmanlar tarafından yeni bir madde bağımlılığı diye nitelendirilen oyun bağımlılığı, kişinin hür iradesi ile hareket etmesini ve çevresiyle olan ilişkilerini etkilemektedir. Bilinç altına yerleşen oyun kişiyi çoğu zaman zapt edilmez bir hale getirmektedir.

Oyun bağımlılığı tedavisi oldukça zor bir durumdur. Bu durum duyu organlarına da omurgalara da odlukça zarar vermekle beraber kişinin sadece sosyal hayatını değil aynı zamanda sağlığını da çok derinden etkilemektedir. Saatlerce bilgisayar ya da telefon başında kalan gençlerin göz bozukluğu problemleri artmakta ve görme problemi yaşamaya başlamaktadırlar. Aynı zamanda çevresiyle sosyal yaşantısı azalan ve konuşmayan oyun bağımlıları kısa bir süre sonra iletişim kurmakta problem çekmeye başlamakta ve girdikleri ortamda konuşacak, sohbet edecek konular bulamamaktadırlar. Konuşma zorluğu, kelime haznesinde azalma, asosyal olma gibi bir çok olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Oyun Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir?

Oyun bağımlılığı çağımızın neredeyse en büyük sıkıntı ve problemlerinden biri. Peki bu bağımlılığın nedenleri neler? Oyun bağımlısı olan kişilere bakıldığı ve araştırma yapıldığı zaman bu kişilerin yalnız olduğunu ve yalnızlıktan dolayı oyuna başladığını tespit edilmiştir. Yani en büyük oyun bağımlısı sebebi yalnız olmaktan kaynaklanmaktadır. Bir çok çocuk ya da genç kendini yalız hissetiği zaman telefonlara ve bilgisayarlara gömülmektedir. Yalnız hisseden ve yalnızlığına çare bulmaya çalışan çocuklar yap

acak bir şey bulamadıkları durumda kendilerini oyuna verip oyun bağımlısı haline gelmektedirler , oyun bağımlısı olmaya başladıktan sonra ise bu çocuklar çevresi ile olan ilişkisini ve iletişimini yavaş yavaş kesmeye başlar. Çevresinde çok az insan olan çocukların veya gençlerin bu kez neredeyse hiç insan olmadığını ve tamamen yalnızlaştıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Oyun bağımlılığından kurtulmak ya da bunun bir bağımlılık olduğunu fark etmek bu rahatsızlıktan ve bağımlılıktan kurtulmak için atılan adımların başında gelmektedir. Oyun bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız ya da çocuğunuzun veya bir arkadaşınızın oyun bağımlısı olduğunu düşünüyorsanız bir uzman ile iletişime geçmeniz gerekmekte ve konu hakkında bilgi ve destek almalısınız. Her bağımlılıktan kurulmak gibi oyun bağımlılığıda bırakılması zor bir drumdur. Bu nedenle bir uzman veya bu konular ile ilgilenen bir doktor tarafından yardım ve destek almak oyun bağımlılığından kurtulmanız için çok büyük avantaj olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir