Cepten Bankacılık Devri – CepBank nedir?

CEPTEN BANKACILIK DEVRİ! CEPBANK NEDİR?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insan hayatını kolaylaştıracak fırsatlar gün geçtikçe hız kazanıyor. Çalışan ve sosyal kesimlerin de arttığı bu dönemde işinizin başında otururken ya da seyahat ederken bile gerçekleştirebileceğiniz bir hareketle işinize kolaylık katıyor. İnternet Bankacılığı veya Cepten Bankacılık İşlemleri telefona indirilen küçük bir aplikasyon (uygulama) yardımıyla istediğiniz zaman, hareket ve hız faydasını size sağlıyor. Gitmeniz gereken bir toplantıyı ya da bir buluşmayı ertelemek zorunda kalmıyorsunuz. Evinize, iş yerinize veya bulunduğunuz herhangi bir semte kilometrelerce uzak olan dakikalar süren yolculuklar yapmak zorunda kalmıyorsunuz ve en önemlisi Cepten Bankacılık sayesinde saatlerce sıra beklemek zorunda da değilsiniz. Hemen hemen her bankanın size sunduğu bu avantajı IOS ve Android işletim sistemli tüm telefonlarda bulmak mümkün.

CEPTEN BANKACILIK İLE NELER YAPABİLİRİM?

Vadeli hesaplarınızı ve vadesiz hesaplarınızı, yatırım hesaplarınızı kontrol edebilir; kart bilgilerinizi, hesap özetinizi görebilir; hesaplar arası havale, başka hesaplara havale, hesaplara ve kredi kartına EFT yapabilir; televizyon, doğalgaz, su, elektrik ve telefon faturalarınızı ödeyebilir; Türk Telekom, Vodofone, Turkcell vb. operatörlere cepten TL yükleyebilir; döviz alış, döviz satış, arbitraj, vadeli ve vadesiz altın satışı yapabilir; Emekli Sandığı 6111 Yapılandırma ve SGK Mosip yaptırabilir; şans oyunları ödemeleri yapabilir; Bireysel kredi taksit ödeme, maaş avansı geri ödeme gibi işlemler yapabilirsiniz.
Yapabileceğiniz tüm bu işlemler bankaların uygulamasında farklılar gösterebilir. Size sunmuş oldukları genel fırsatlar bunlardır.

TÜM İNSANLARIN KORKUSU “GÜVENLİK”!

Siber saldırıların ve hackerlerin arttığı bu yüzyılda paranızı akıllı bir telefondan idare etmek ne kadar doğru gibi yargısal ifadeler çıkıyor karşınıza. Cepten bankacılıkla edindiğiniz fayda, paranızı korumak gibi büyük bir sorunsala yenik düşüyor.

Mobil Bankacılık için en önemli kural müşteri memnuniyeti ve onun güvenliğidir. Müşterilerini düşünerek yaptığı bu yeniliği, yine sizleri düşünerek korumaya devam ediyor. Uygulamaya giriş aşamasında geneli aynı şifreleme yöntemini kullansa da size çok sayı da seçenekler sunuyor. Parmak izi, rakam ve harften oluşan parola, yüz tarama vb. yöntemlerle giriş yapabilme imkanı sağlıyor. Bunun yanında sadece ad ve soyadınızla değil bankaların size vermiş olduğu müşteri numarasıyla giriş yapıyorsunuz. Bu gibi çeşitlendirmelerle Cepten Bankacılık güvenizi sağlarken aynı zamanda işinizi en zahmetsiz ve doğru bir şekilde uygulamada bulmanıza ve faydalanmanıza yardımcı oluyor.

 

 

2017 DİJİTAL ÖDEMELER ARAŞTIRMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Visa’nın yapmış olduğu bu araştırma 22 Avrupa ülkesinde 42 binden fazla tüketiciyle online olarak yapıldı. Visa, tüketicilerin dijital ortamda edinmiş olduğu İnternet Bankacılığıyla ödeme alışkanlığını gözlemek ve bu konudaki güvenlik fikirlerini öğrenmek için yapmış olduğu bir araştırmadır. Türk mobil kullanıcılarını da yakından ilgilendiren pek çok veri sunulmuştur bu raporda. Bu araştırmaya göre büyük bir hızla gün geçtikçe artan Cepten Bankacılık işlemlerinin kullanımının hem Avrupa’da hem de Türkiye’de ciddi bir biçimde arttığı gözlemleniyor.

BÜYÜK YÜZDELERLE ARAŞTIRMA VERİLERİ!

Durumların en iyi analizi kuşaklarladır. Günümüz Y kuşağı 18-34 yaş aralığıdır. Y kuşağının Türk mobil kullanıcıların, raporuna göre yüzde 90’ı Cepten Bankacılığı aktif bir şekilde kullanıyor. Avrupa’ da ise bu ortalama yerini yüzde 77’lere bırakıyor. Bu duruma göre mobil ödemelerde, Türkler Avrupa birincisi oluyor. Araştırmadaki Visa mobil kullanıcılarının, Türkiye Y Kuşağının sayısal verilerinde, yüzde 68’i online alışverişlerinde mobil cihaz kullandığını belirtirken, geriye kalan yüzde 32’si ise düzenli bir biçimde kullandığını belirtiyor.

Mobil cüzdan ve kayıtlı kart ( card- on- file ) gibi uygulamaların yaygınlaştığını araştırmada sunan Visa, Türkiye’deki mobil kullanıcılarının yüzde 68’i bu uygulamalardan birini kullanarak ödeme yaptığını söylüyor.
Araştırmaya göre bir diğer bulguda ise, Cepten Bankacılık sisteminde en çok fatura ödeme ( yüzde 66’sı elektrik, su ve doğalgaz gibi fatura ödemeleri ) ve yüksek tutarlı ödemelerde (yüzde 57’si mobilya, elektronik gibi ) , yüzde 56’sı yemek siparişi ve yüzde 45’i de film, müzik veya televizyon programı satın almak için kullanıldığı ortaya çıkıyor.

VISA’NIN ARAŞTIRMALARI DURDURAK BİLMİYOR!

Diğer Bir Araştırma İse “Biyometrik Ödemeler”
Visa’nın Biyometrik araştırmasına göre tüketiciler ödemelerini artık biyometrik bir şekilde yapabilecekler. Bu araştırma ise güvenliği üst düzeye çıkarmayı ve müşteri memnuniyetini sağlamayı amaçladığı görülüyor. Araştırma önce nasıl yapılacağı değil nasıl bir izlenim elde edecekleri şeklinde ilerliyor. Bu verilerde Avrupalı tüketicilerin buna olumlu baktığını ve birçok tüketicinin buna hazır olduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılanların yaklaşık dörtte üçü (% 73); tüketicinin doğrulanması amacıyla biyometrik yöntemlerin kullanılması durumunda iki faktörlü doğrulamayı güvenli buluyor. Bu iki faktörlü doğruluma ise biri kart veya mobil cihazlar yani sahip olunan bir şeyi, diğeri ise PIN yani şifreleme yöntemini yani kişiye ait olup bilinen bir özelliği kapsıyor.

Bu araştırmanın temel konusu güvenlik olduğundan, tüketicilerin yarısından fazlası yani %68’i çok fazla ödeme alternafini aynı anda göz önünde değerlendiriyor. İster internet üzerinden bir alışveriş olsun ister yüz yüze yapılan bir alışveriş olsun müşteri, biyometrik kimlik sistemiyle güvenli bir şekilde tüketim faaliyetini gerçekleştirmek istiyor. Tüketici bu sistemin en büyük yararını online alıveriş yaparken olduğunu bildiği için bu uygulamanın alışveriş sitelerinde elde etmek istediğini söylüyor ve eğer elde edemezse alışveriş yapanların üçte biri ( yüzde 31’i ) alıverişini güvenli bulmadığı için yapmaktan vazgeçtiğini belirtiyor.

Biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinin sunduğu avantaj, kişinin kimliğinin parmak izi veya göz bebeği gibi kişiye has özelliklerinin kullanılarak doğrulanmasını sağlamasıdır. Avrupalı tüketicilerin yarısına göre (% 51), biyometrik doğrulamayla gerçekleşen ödemeler mevcut yöntemlere göre çok daha hızlı ve kolay ödeme olmasını sağlıyor. Tüketicilerin üçte biri (%33 ) biyometrik doğrulama söz konusu olduğunda cihazlarının çalınması veya kaybolması durumunda özel bilgilerinin güvende olacağını düşünüyor.

ARAŞTIRMAYA GÖRE BİZLERİN TERCİHİ PARMAK!

14 binden fazla Avrupalıya göre bu sistemin kabul edilmesindeki en temel faktörün gizlilik veya güvenlik olduğunu söylüyor. Cepten Bankacılığın yaygınlaşması ve bu durumun güvenliği ön plana itmesiyle birlikte parmak izi tanıma teknolojisi en çok tercih edilen ödeme şeklini, biyometrik ödeme şekli olarak ortaya çıkarıyor. Bu kimlik tarama teknolojisini de kendi arasında değerlendirecek olacaksa, tüketicilerin % 81’i parmak izi tanımayı en güvenli teknoloji olarak görüyor ve iris tarama ise % 76 ile ikinci sırada yer almasını sağlıyor.

Bundan dolayı, tüketicilerin yarıdan fazlası (% 53) ödeme esnasında parmak izini diğer biyometrik doğrulama metodlarına tercih ettiğini belirtiyor. Ses veya yüz tanıma metodlarını tercih edebileceğini belirtenlerin oranı ise yüzyüze alışverişlerde %12 iken internet üzerinden alışverişte %15’e çıkıyor.

TÜKETİCİ OLDUĞU HER YERDE GÜVENLİ ÖDEME YAPMAK İSTİYOR

Araştı

rmanın diğer bir kısmı ise tüketici güvenli hissetmek istediği her yerde aynı zamanda kolaylıkta istiyor. Biyometrik kimlik doğrulama, hızın önemli olduğu yüzyüze ödeme ortamlarında olduğu kadar online işlemlerde de önemli görülüyor. Araştırma bulguları da bunu doğruluyor. Biyometrik doğrulamayı kullanmak isteyenlerin yüzdesi ve kullanmak istedikleri alanlar şu şekilde;

% 48’i toplu taşımada kullanmak istiyor.
% 47’si restoranda ödeme yaparken kullanmak istiyor.
% 46’sı kafe, market veya fast food restoranı gibi hızlı alışverişlerde kullanmak istiyor.
% 40’ı online alışverişte kullanmak istiyor.
% 39’u internette içerik indirirken kullanmak istiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir