Bitcoin Nedir ? Bitcoin Almak

      Yorum yok Bitcoin Nedir ? Bitcoin Almak

Bitcoin Nedir ?

2008 yılında başlamış olan bu ödeme sistemi aslen ilk deneysel olarak başlatılmış ve günümüzde de oldukça popüler hale gelmiş, gelmeye de devam ediyor. Japonya’da ilk kez ortaya çıkan bu sanal para birimi Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılmıştır. yeni keşfedilen bir durum ise Bitcoin’in kurucu olan Japonyalı Satoshi Nakamoto kimliğini gizlemek için bu ismi kullanmış aslında gerçekte Avusturyalıdır ve ismi de Craig Wright’ tır.
Bitcoin‘in bağlı olduğu bir ödeme sistemi veya herhangi bir merkezi bulunmamaktadır ve transfer işlemleri herhangi bir aracı olmadan doğrudan iki taraf arasında gerçekleşmektedir. Yan sanal para birimi olan bu Bitcoin’in hiçbir sahibi olmadığı için , değerini istediği gibi belirleyebilen veya oynama yapabilen tek bir güç bulunmamaktadır.

Bitcoin Para Değerleri

Kendi para birimini Bitcoin’ e dönüştürdüğün bu sanal para birimi iktisadi olarak değişiklik göstermektedir. Son 10 yılın verilerine göre;
30.01.2012 de BTC/TL 10.4100 iken
26.01.2015 de BTC/TL 572.4471
30.01.2017 de BTC/TL 3.792.7671
14.12.2017 de ise BTC/TL 64. 713.27 dir.

Bu verilerin bu şekilde olması ve gün geçtikçe artmasının sebebi ise tamamiyle arz/talep ilişkisiyle açıklanabilir. İktisadi yönden artan talep artan fiyatı da beraberinde getirir ya da azalan talepte de fiyatın düşmesine yol açar. Bu sebeple de günümüzde Bitcoin gibi pek çok kripto yani şifreli para piyasalarına olan ilginin artması beraberinde artan para birilerini getiriyor.

Neden Bitcoin Tercih Ediliyor?

Bilgisayar başına geçerek istediğiniz ülkeye SWIFT kodu olmadan, devlet, vergi ya da sorgulama olmaksızın Bitcoin’lerinizle ödeme yapabilir veya ödeme kabul edebilirsiniz. Ülkeden ülkeye gerçekleşen para akışları normalde devletler tarafından kontrol edilirken Bitcoin için böyle bir mekanizma bu aşamada yok. Ayrıca Bitcoin’ nin kripto yöntemiyle sanal cüzdanda saklayabilirsiniz. Bu yöntem gerçek hayatta kullandığınız parayı en özgür ve sınırsız kontrolle kullanabileceğinizin kanıtı. Kara para aklamada da sıkça tercih edilen bir yol olduğu için de bu kadar fazla değerleri artmakta.

En İyi Kripto Para Birimleri

* Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Ethereum Classic (ETC), NEM (XEM, Dash (DASH, IOTA (MIOTA), BitShares (BTS), Stratis (STRAT), Monero (XMR), Zcash (ZEC), Bytecoin (BCN), Waves (WAVES, Siacoin (SC), Steem (STEEM), AntShares (ANS), Stellar Lumens (XLM), Dogecoin (DOGE, Lisk

(LSK), BitConnect (BCC), Factom (FCT), GameCredits (GAME), DigiByte (DGB), Komodo (KMD, Byteball (GBYTE), Decred (DCR), Nxt (NXT), SysCoin (SYS), BitcoinDark (BTCD), PIVX (PIVX), Emercoin (EMC), Lykke (LKK), Ubiq (UBQ), Ark (ARK), Asch (XAS), Peerplays (PPY), Peercoin (PPC, Mysterium (MYST), LBRY Credits (LBC)

Kripto Para Nedir ?

‘Kripto’ aslen kriptolojiye dayanan bir şifreleme bilimidir. Kripto para birimleri ise güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir ve matematik temelli şifrelenmişlerdir. Bu Kripto paralar hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir