Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

      Makale Nedir? Nasıl Yazılır? için 2 yorum

Makale Nedir? Nasıl Yazılır? sorularının cevabını merak ediyorsan bu yazıyı okumaya devam et. Konu kısıtlaması olmadan herhangi bir konu hakkında bilgisi olan kişiler tarafından yazılan düz yazı şekline makale denir. Makale yazmanın belli başlı kuralları vardır. Öncelikle bir konu hakkında net bir bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer makale yazacağınız konuda bilgi sahibi değilseniz uzun bir araştırma yapmalısınız. Aksi takdirde yazdığınız şey makale değil, düz yazı olur. Makalede temel öğe düşünce yani fikir olmalıdır. Maklede amaç bir tezi kanıtlamaktır.

 

Türk Edebiyatında Makale

Makaleler günümüzde bilimsel makaleler ve gazete makaleleri olmak üzere iki grupta toplanabilir. Fakat makalenin Türk edebiyatındaki serüveni gazetenin yayın hayatımıza girmesiyle başlar. Türk edebiyatının ilk gazetesi 1831 ‘de çıkarılan Takvîm-i Vekâyi’dir. Tamamen hükümet denetiminde çıkarılan gazeteyi 1840′ta yarı resmî yan özel olarak çıkarılan Ceride-i Havadis izler. Şinasi’nin Agâh Efendi’yle birlikte 1860′ta çıkardığı Tercümân-ı Ahvâl ise batılı anlamdaki ilk gazete kabul edilir.

Şinasi’nin 1862′te tek başına çıkardığı Tasvir-i Efkar ikinci özel gazetedir. Şinasi, adı geçen gazeteler aracılığıyla “makale”nin yazılı bir tür kapsamında temellerini atmıştır. Bu gazetelerde özellikle güncel konular hakkında yayınlanan makaleler Türk edebiyatında türünün ilk örnekleri kabul edilirler.

Türk edebiyatında ilk makaleyi, İbrahim Şinasî ilk sayısı 22 Ekim 1860′ta çıkan Tercümanı Ahval gazetesinde yayımlamıştır. Makalenin, Türk edebiyatına ilk olarak gazeteyle girmesi tesadüfi değildir. Makale, Türk toplumunun düşünce hayatına yeni bir bakış açısı getirmiştir. Olayları sorgulama, neden-sonuç ilişkisi çerçevesinde değerlendirme, çözüm önerileri getirme, kanıtlara dayandırma bu türün bünyesinde taşıdığı özeliklerdir.

Gazete ise halka ulaşmanın en yaygın araçlarından biridir. Dolayısıyla Şinasi gazete aracılığıyla halka ulaşabilmiş, makaleler aracılığıyla ise ele aldığı konuyu açık, anlaşılır bir şekilde ve her yönüyle insanlara anlatma imkânı bulmuştur.

 

Makalenin Özellikleri

 1.  Anlatım yalın ve yoğundur, nesnel bir nitelik taşır.
 2. Öne sürülen düşünce ve tez kanıtlanır.
 3. Söz oyunlarına başvurulmaz, süslü anlatımdan uzak durulur.
 4. Her konuda makale yazılabilir.
 5. Seçilen konuya göre uzun yada kısa olabilir.

Makale Türleri

Makaleler niteliklerine

göre “Edebi” ve “Mesleki” makaleler olmak üzere iki gruba ayrılır.

a. Edebî Makaleler: Dil, edebiyat ve sanatla ilgili konuları işleyen makale türüdür.
b. Meslekî Makaleler: Tıp, ekonomi, sosyoloji gibi bilimin ve bilime dayalı mesleklerin değişik dalları ile ilgili konulan işleyen makale türüdür.

 

Makaleler hakkında sormak istediğiniz ve daha detaylı bilgi almak istediğiniz konuları yorum kısmına yazarak bize ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

 1. Ahmet

  Bende kendi sitem için makale yazıyorum. Googlede makale nasıl yazılır diye aratarak sitenizi buldum ve bundan sonra yazacağım makalelerde ışık tutacaktır bana. Teşekkürler.

  Reply
  1. admin Post author

   Öncelikle ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için, faydalı olduysak ne mutlu bize

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir