İyi İletişim Kurma Teknikleri

      Yorum yok İyi İletişim Kurma Teknikleri

İYİ İLETİŞİM KURMA TEKNİKLERİ

İyi iletişim kurma teknikleri adlı yazımızı okuyarak, karşıdaki insanlara daha iyi bir şekilde iletişim kurabilirsin. Her insan karşısında ki kişi ile iletişime geçtiği zaman anlaşılmak ve anlamak ister. Bunun için ise iyi iletişim kurmayı bilmesi gerekmektedir. Peki iyi iletişim nedir?, iyi iletişim nasıl kurulur?, iyi iletişim kurmanın teknikleri nelerdir? Gelin hep beraber bir göz atalım.

İyi bir iletişim kurmanın yollarında olmazsa olmaz olan şey dinlemektir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, bir çok insanın karşısındakini dinleme oranları büyük ölçüde arttığı ve bu söylenen konuşmanın sonun da ne olduğunu sadece tahmin doğrultusun da kurguladıkları için bir çok sorunla boğuşmak ve yanlış anlaşılmalarla uğraşmak zorunda olmuş olduklarını yaptıkları araştırmalarla ortaya koymuşlardır. İki insan iletişim kurmaya çalışırken, karşı tarafta ki insanı anlamaya çalışmak ve dinlemek yerine lafını böldüğü zaman iletişim kopukluğu yaşanmaktadır. İyi bir iletişim kurmak için karşı tarafın sözünü kesmeyin ya da konuşmanın sonunu ve devamını tahmin edip kurgulamaya çalışmayın. Bunları yapmadığınız zaman ve karşı tarafın gözlerine bakarak dinlediğiniz zaman iyi bir iletişim kurmak için ilk adımı atmışsınız demektir.

 

Ortama Göre İyi İletişim Kurma Teknikleri

İletişim kurduğunuz kişi ve iletişim kurduğunuz ortam da oldukça önemlidir. İletişim kurduğunuz ortam kalabalık ve bu ortamda çoğu kişiyi tanımıyorsanız, iletişim kurmak için basit konuları seçmelisiniz. İyi iletişim kurma teknikleri için örnek verilecek olursa, kıyafetini nereden aldığını, yemek yeniyorsa eğer yemeği nasıl bulduğunu, ne iş yapığını ve hayatının nasıl gittiğini sorabilirsiniz. İyi bir iletişim kurmak istiyorsanız çok derin konulara girmekten uzak durmalısınız. Tabi bu durum yeni bir ortamda bulunuyorsanız geçerli. Eğer samimi arkadaşlarınızla beraber bir davet de ya da bir ortamdaysanız, bu sefer durum biraz daha farklı bir hal alır.

Bulunduğunuz ortam ve bir arada olduğunuz kişiler ile birikmiş anılarınız ve konuşacak, sohbet edeceğiniz bir çok olay ve hikaye örgüsü vardır. ancak sizler yine de iletişim kurarken samimi olduğunuz kişiler de olsa, göz teması kurmaktan, empati yapmaktan, jest ve mimiklerinize aynı zamanda karşınızdakinin sevdiğiniz biri olduğunu bilerek iletişim kurmaya çalışmalısınız.

İyi iletişim kurma teknikleri için bir diğer önemli olan konu ise ses tonudur. İş başvurusu, arkadaş ortamı, okul, sınıf veya alışveriş. Bunun gibi bir çok mekan örnek verilebilir. Bu mekanlarda iletişim kurduğunuz kişiler ile ses tonunuzu ayarlamanız da etkili bir iletişim kurmak için çok önemlidir. Ne çok bağırarak ne de çok alçak sesle konuşmak iyi değildir. Karşınızda ki kişinin sizi net duyabilmesi için, ses tonunuzu iyi ayarlamalı ve ona göre konuşmalısınız. Aynı zamanda kelimeleri tane tane kullanmak ve İstanbul Türkçesi ile konuşmak da iletişim kurarken, etkili bir iletişim kurmanız için diksiyon ve hitabet dersleri alabilirsiniz. Etkili iletişim kurmak, anlatmak istediklerinizi karşı tarafa doğru bir şekilde aktarabilmeniz için oldukça önemli bir unsurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir