Dikkat Eksikliği Nedir? Nasıl Aşılır?

      Yorum yok Dikkat Eksikliği Nedir? Nasıl Aşılır?

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR? DİKKAT DAĞINIKLIĞI NASIL AŞILIR?

Dikkat eksikliği nedir? Dikkat eksikliği, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sık sık rastlanılan rahatsızlıklardan birisidir. Dikkat eksikliği olan bireyler bu belirtileri genellikle bebeklik döneminde göstermeye başlarlar ancak bu belirtiler bebeklik döneminde çok fazla anlaşılmaz. Birey ilkokul çağına geldiği zaman dikkat eksikliği, dikkat çekmeye başlar ve belirtiler kendini daha belirgin göstermiş olur. Dikkat eksikliği öğrenmeyi zorlaştırır, dikkat eksikliği olan kişiler sürekli bir şeylerle oynamak ve oyalanmak isterler. Dikkat eksikliği yaşayan kişilerle iletişim kurulduğu zaman, kopukluk yaşarlar, dikkat eksikliği yaşayan kişilerin sosyal hayatı sallantılı bir durum haline gelir.

DİKKAT EKSİKLİĞİNE SEBEP OLAN FAKTÖRLER

Dikkat eksikliği bir çok çevresel sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bunların başında teknoloji ile çok fazla haşır neşir olmak, iç içe olmak kişinin zamanla dikkat dağınıklığı yaşamasına sebep olan bir durumdur. Çok küçük yaşlarda, televizyon ve telefon ile tanışan bebeklerin , çocukluk döneminde dikkat eksikliği rahatsızlığının belirtilerini göstermeleri çok daha yüksek olasılıktır. Dikkat eksikliği, çoğu zaman işitme ve görme duyularımızdan kaynaklanan sebeplerden dolayı olabilmektedir. Görme ve işitime duyularımız herhangi bir eksiklik veya herhangi bir sorun varsa dikkat dağınıklığı yaşanması çok daha fazla ihtimaldir. Duyu organlarından işitme ve görme de bir problem yaşanması ile beynimiz yanlış çalışır bu da dikkat eksikliğine ve bir çok rahatsızlığa sebep olur.

DİKKAT EKSİKLiĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR

Dikkat dağınıklığı yaşayan hastaların bir uzmana görünmesi ve bir doktor tarafından muayene edilip hastalığının ne derece olduğunu ve ne yapması gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda beslenmesine de oldukça dikkat etmelidir. Çünkü vücudun vitamince eksik olması ve kişinin beslenmesine dikkat etmemesi de dikkat eksikliği rahatsızlığına sebep olan ve ilerlemesini olumsuz etkileyen faktörlerden bir tanesidir. İnsanın önce kendisine sorması gerekir dikkat eksikliği nedir diye.

DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN KİŞİLERİN YEMESİ GEREKENLER

Dikkat eksikliği yaşayan kişilerin bol miktarda kırmızı et tüketmeleri gerekmektedir. Kırmızı et içerisinde bol miktarda demir içermektedir. Dikkat eksikliği çeken bireyler aynı zam

anda yoğurt da bol miktarda tüketmelidir , yoğurt hafızayı güçlendirerek dikkat eksikliğinin zamanla azalmasına yardımcı olan bir besindir. Besin takviyesi olarak omega 3 tüketmek de dikkat eksikliğine iyi gelmektedir. Gün içerisinde ya da sabah uyandığınızda bir avuç ceviz içi tüketmek zihninizi kuvvetlendirmekte yardımcı olur ve dikkat eksikliği yaşamanızın önüne geçer.

Dikkat eksikliği hemen hemen her insanda gözükebilir ancak bunu erkenden fark edip bu rahatsızlık için çözüm aramak sizlerin elindedir. Bol miktarda kitap okuyarak, teknolojik aletlerden uzak durarak, beslenmenize ve sağlınıza dikkat ederek bir çok rahatsızlık ve hastalığın olduğu gibi dikkat eksikliğinin de önüne geçmiş olursunuz. Ya da tüm bunlara dikkat ederek var olan dikkat eksikliği rahatsızlığını tedavi edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir