Çocuk Nasıl Sosyal Hale Getirilir?

      Yorum yok Çocuk Nasıl Sosyal Hale Getirilir?

ÇOCUK NASIL SOSYAL HALE GETİRİLİR?

İÇİNE KAPANIK ÇOCUKLAR

Çocuk nasıl sosyal hale getirilir? Bir çok çocuk bebeklik döneminde ya da aile ortamı, çevre gibi faktörler sebebiyle içine kapanık bir hale gelir. Bilinç altında bir çok sebep olabilir çocuğun içine kapanık olmasının ve sosyal ortamlara girmekten çekinmesinin. Bu çekingenlik ve sosyal ortamdan uzak olma durumu giderilebilir bir durumdur. Öz güveni yerinde olan bir çocuk, çekingen olan çocuklara göre çok daha farklı ve girişkendir.

SOSYAL ORTAMA ÇOCUĞU NASIL ALIŞTIRIRIZ?

İçine kapanık olan, çekingenlik yaşayan ve öz güven problemi yaşayan çocuklar, sosyal ortama girmekten rahatsızlık duyar ve o ortamdan uzaklaşmak isterler. Ancak bu sosyal ortamların eğlenceli olduğunu ve çocuğun bu ortamlarda eğlenebileceğini çocuğa göstermek ve aşılamak, çocuğun yavaş yavaş sosyalleşmesine yardımcı olacaktır. Çocuk nasıl sosyal hale getirilir sorusunun cevabını okumaya devam ederek bulabilirsiniz. Anneler gittikleri günlere ya da arkadaş gezilerine çocuklarını yanlarında götürerek sohbet esnasında arada sırada çocuğu da dahil etmeye çalışmalıdır. Ya da çocuğun aslında ilgi duyduğu ama çevre faktörlerinden, çekingenlik ve öz güven eksikliğinden dolayı içinde yaşadığı hobileri ya da yeteneklerini ortaya çıkararak, çıkarmasına yardımcı olarak çeşitli kurslara göndermelilerdir. Kurs ortamında çocuk kendi yaşıtları ya da kendinden büyük ve küçük insanlarla diyalog kurarak, sevdiği ve ilgi duyduğu bir şeyi yapacaktır. Aynı zamanda takdir almış olması onun bu ortamlara girmesinde artış ve istek sağlayacaktır.

Anne ve babaların çocuklarına yapmış olduğu başarılarda takdir göstermesi ve desteklemesi çocuğun kendine olan öz güvenini tazeleyecektir. Kendine olan inancıyla beraber sosyalleşmekten korkmamasına yardımcı olacaktır. Ancak anne ve baba çocuğa yapmış olduğu en ufak bir hata da bile kızıp, azarlayarak, rencide edip, çocuğu küçük düşürerek, o çocuğun öz güv

enini ve kendine olan inancını yıpratmış olurlar. Ailesi tarafından takdir edilmeyen, başarısız biri olarak görülen çocuk, sosyal yaşantısında da hata yapmaktan korkar. Bu nedenle hiçbir şey yapmadan durur. Yapılan hataları kızarak ve azarlayarak değil de doğrusunu göstererek ve ‘’hata yaptın ama bunu beraber düzeltebiliriz ‘’ gibi cümleler kullanarak uyarmalılardır.

Çocuğun sosyalleşebilmesi ve öz güveninin yerinde olması için belli sorumluluklar verilmelidir. Bazı şeyleri tek başına başarabilmek ve bir birey olduğunu hatırlatmak çocukta öz güvenin yenilenmesini ve zaman içerinde sosyalleşmesini sağlar. Evcil hayvan edinilerek sorumluluğu çocuğa verilmeli. Herhangi bir alerjisi varsa evcil hayvan yerine bir bitkinin bakımı da çocuğu sorumluluğu altında olabilir. Aynı zamanda ev işlerinde çocuktan yardım istemek, onun bazı şeyleri tek başına başarabildiğini göstermekte oldukça etkilidir. Anne ve babaların herhangi bir ev eşyası yada ev ihtiyacını alırken de çocuğa fikrini sormanız önemlidir. Üzerini giyerken sence hangisini giymeliyim? Tarzında sorular sorması çocuğun sosyalleşmesi açısından oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir